« Föregående sida(Prev page) | Nästa sida(Next page)» | (Nu visas 301-400 av totalt 562)

(Lot No)
Utropspris
301 SLAGLÅSREVOLVER
Savage North Navy, 36,5 cm
10000 SEK 14000 SEK
302 SLAGLÅSREVOLVER
ca 1861-62, Allen & Wheelock, varbygelns arm med nr 61 på insidan, 33,5 cm
8000 SEK 8500 SEK
303 SLAGLÅSREVOLVER
belgisk, ca 1860, Adams patent, troligen för holländsk sjöofficer, cylinder med Liege kontrollstämpel, 30,5 cm
7000 SEK 11000 SEK
304 SLAGLÅSREVOLVER
engelsk, 1800-talets mitt, Adams patent, No 60500.P, märkt H. Snowie. Inverness, pipa med Londons kontrollstämpel, 24,5 cm. Small damage
5000 SEK 11000 SEK
305 SLAGLÅSREVOLVER
engelsk, 1800-talets mitt, Webley s patent, pipa med gravyr W H Faireax & Co Birmingham & Liverpool, 32 cm. Ramrod missing
2000 SEK 4000 SEK
306 SLAGLÅSREVOLVER
1850-60-tal, pipa märkt F Kinapen Brevete, cylinder med Liege kontrollstämpel, 29 cm
4000 SEK 6500 SEK
307 DRÄKTVÄRJA
ca 1670-80, järnfäste med silverdekor, blodränna med text, 90 cm, klinga 76 cm; nitknapp saknas, lindningen senare. Tangbutton missing, later gripbound
12000 SEK Not Sold
308 DRÄKTVÄRJA
försilvrat fäste från 1700-talets första hälft, senare klinga, 88 cm, klinga 73 cm. Blade later
5000 SEK 5000 SEK
309 DRÄKTVÄRJA
1700-talets första hälft, försilvrat fäste, genombruten klinga med etsad dekor märkt Spinhola, 90 cm, klinga 74 cm
4000 SEK 7500 SEK
310 DRÄKTVÄRJA
1700-talets senare hälft, mässingsfäste, colichemardklinga med etsad dekor samt text: PRO DEO ET PATRIA, 90,5 cm, klinga 74 cm; handbygelns övre del mot knappen kompletterad. Hilt with repair
3000 SEK 2000 SEK
311 DRÄKTVÄRJA
1700-talets senare hälft, järnfäste med genombruten dekor, klinga med etsad dekor, 102,5 cm, klinga 84,5 cm
2000 SEK 5000 SEK
312 DRÄKTVÄRJA
rokoko, fäste och baljbeslag med förgylld och försilvrad dekor, benkavel, klinga med etsad dekor, 82 cm, klinga 68,5 cm
5000 SEK 9000 SEK
313 DRÄKTVÄRJA
omkring 1800, försilvrat fäste, klinga med spår av etsad dekor, 98 cm, klinga 82 cm
3000 SEK 6000 SEK
314 VÄRJA
s.k studentvärja, omkring 1800, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor, 94 cm, klinga 78,5 cm
2000 SEK 3200 SEK
315 VÄRJA
tysk, omkring 1800, förgyllt fäste, klinga med etsad och förgylld dekor samt text: GOTT SEGNE DIE STADT UND ERHALTE IHRE FREIHEIT, 97 cm, klinga 81,5 cm; klingan med skador. Blade with damages
4000 SEK 4500 SEK
316 VÄRJA
1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, lindning av koppartråd, 109 cm, klinga 91 cm
3000 SEK 3000 SEK
317 VÄRJA
1800-talets första hälft, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 97 cm, klinga 81,5 cm
2000 SEK 2500 SEK
318 VÄRJA
engelsk, förgyllt fäste med William IV:s monogram (1830-37), klinga med etsad dekor, balja, 90 cm, klinga 76,5 cm. Small damages
3000 SEK 2000 SEK
319 VÄRJA
fransk, m/1852 för brigadgeneral, förgyllt fäste med två stjärnor, klinga märkt Chatellerault, 95 cm, klinga 80 cm; skador. Small damages
1500 SEK 2200 SEK
320 OFFICERSVÄRJA
fransk, mässingsfäste, parerplåt med krönt vapensköld med tre franska liljor, klinga märkt Manuf re Royale de Klingenthal sep 1822, 97 cm, klinga 81 cm
1500 SEK Not Sold
321 OFFICERSVÄRJA
belgisk, omkring 1900, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor av Belgiens vapen m.m, stålbalja, 103 cm, klinga 87 cm
1500 SEK 2500 SEK
322 VÄRJOR, 2 st
franska, 1800-tal, mässingsfäste med N (Napoleon III), klinga märkt Klingenthal, 92,5 cm, klinga 75,5 cm; mässingsfäste, parerplåt med liggande lejon, klinga med etsad dekor, balja, 87 cm, klinga 73,5 cm; parerstång saknas. Quillon missing
2500 SEK Not Sold
323 ÄMBETSMANNAVÄRJA
svensk, empire, förgyllt fäste och baljbeslag, parerstång med tre kronor, balja, 98 cm, 84,5 cm; kaveln med lagning, nitknapp saknas. Grip with repair, tangbutton missing
1500 SEK 1700 SEK
324 ÄMBETSMANNAVÄRJA
empire, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, 79 cm, klinga 65 cm
1200 SEK 2200 SEK
325 ÄMBETSMANNAVÄRJA
fransk, förgyllt fäste med "fleur de lys" samt krönt L (Ludvig XVIII 1814-1824), klinga märkt Manuf Royale du Klingenthal Coulaux Frers, 96 cm, klinga 81 cm
3000 SEK 5500 SEK
326 ÄMBETSMANNAVÄRJA
fransk, 1800-tal, försilvrat fäste, parerplåt med fransk örn, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 92 cm, klinga 77 cm
1500 SEK 2700 SEK
327 VÄRJA
empire, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 95 cm, klinga 82 cm
1500 SEK 2000 SEK
328 VÄRJA
1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, etsad och blånerad klinga märkt G Soute Hoflieferan Berlin, 88 cm, klinga 75 cm
3000 SEK 4500 SEK
329 ÄMBETSMANNAVÄRJA
sent 1800-tal, förgyllt fäste med dekor av krönt vapen samt devis: NIHIL SINE DEO, klinga med etsad dekor, 92 cm, klinga 77,5 cm; baljan defekt. Scabbard broken and with damages
2000 SEK 2600 SEK
330 VÄRJOR, 2 st
empire, förgyllda fästen, 82 cm, klinga 71 cm resp. 98 cm, klinga 85 cm; handbygelns avslutning saknas på den kortare värjan. End of knuckleguard missing
2500 SEK 3500 SEK
331 ÄMBETSMANNAVÄRJA
rysk, omkring 1900, förgyllt fäste med dubbelörn, 80,5 cm, klinga 68,5 cm
6000 SEK 6000 SEK
332 HIRSCHFÄNGARE
svensk, 1700-talets första hälft, troligen för officer vid artilleriet, förgyllt mässingsfäste, kavellindning av koppartråd, klinga med etsad dekor märkt Stockholm samt med lilla riksvapnet, 75,5 cm. Jämför liknande exemplar i Armemusei vänners Meddelande XII 1951 sid 107: officershirschfängare Allerums kyrka Malmöhus län
20000 SEK 50000 SEK
333 HIRSCHFÄNGARE
1700-talets mitt-senare hälft, förgyllt fäste, klinga med ryska bokstäver, 59 cm
12000 SEK 12000 SEK
334 HIRSCHFÄNGARE
1700-talets mitt, mässingsfäste, benkavel, klinga med etsad dekor, 70 cm; snäcka under parerstången saknas. Shell-guard missing
2000 SEK 2700 SEK
335 HIRSCHFÄNGARE
1800-tal, fäste och baljbeslag av järn, hornkavel, 53 cm; baljans kniv saknas. Scabbard-knife missing
1500 SEK 3000 SEK
336 HIRSCHFÄNGARE
1700-talets första hälft, mässingsfäste, kavel av hjorthorn, 66 cm; fästet med kompletteringar. Hilt with repairs. HIRSCHFÄNGARE, sent 1700-tal, benkavel, 57 cm; skador. Damages
3000 SEK 3700 SEK
337 HIRSCHFÄNGARE, 2 st
tyska, 1900-tal, mässingsfäste med kavel av hjorthorn, klinga med etsad dekor, balja, 49,5 cm; mässingsfäste med plattor av benimitation, klinga med etsad dekor, balja, 45 cm; en kavelplatta spräckt. One grip-plate broken
2000 SEK 8500 SEK
338 SAPPÖRSABEL
fransk, omkring 1830, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, 88 cm, klinga 69 cm
8000 SEK 10000 SEK
339 HUGGARE
rysk, för pionjär, mässingsfäste och balja märkt 1827, klinga med sågtandad rygg, 66,5 cm
15000 SEK Not Sold
340 BEBOUT
kindjal, rysk, m/1907 för artilleriet, klinga med stämplar samt datering 1917, 59 cm
3000 SEK Not Sold
341 JÄGARHIRSCHFÄNGARE
dansk, m/1791, mässingsfäste märkt No 46 H, 76 cm
2000 SEK 4700 SEK
342 JÄGARHIRSCHFÄNGARE
dansk, m/1801, mässingsfäste, klinga med stämpel, 76 cm
2000 SEK 1500 SEK
343 SAPPÖRSABEL
norsk, m/1889, klinga med sågtandad rygg märkt Weyersberg m.m Solingen, 64 cm
3000 SEK Not Sold
344 HUGGARE
omkring 1800, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, balja, 72 cm; skador och lagningar. Damages and repairs
1500 SEK 1200 SEK
345 HUGGARE, 2 st
spansk, mässingsfäste O.P, klinga märkt AB CA DE TOLEDO 1873, engelsk, m/1856 för pionjär, 70 cm
2000 SEK 2700 SEK
346 UNDEROFFICERSVÄRJA
svensk, m/1807, knapp märkt N107, klinga av kavallerimodell, 93 cm, klinga 79 cm; stötlappen senare
3000 SEK 3500 SEK
347 UNDEROFFICERSVÄRJA
svensk, m/1807, fäste med svärdsfejarstämpel, klinga av kavallerimodell, 90 cm, klinga 76 cm; fästet med tryckskador
3000 SEK 2500 SEK
348 KADETTHUGGARE
svensk, tidigt 1800-tal, fäste och baljbeslag av mässing, 76 cm; kavellädret med skador. Leather on grip with damages
2000 SEK 2200 SEK
349 HUGGARE
svensk, m/1810 för Gotlands nationalbeväring, 82 cm
1500 SEK 2200 SEK
350 HUGGARE
svensk, m/1808 för flottan, mässingsfäste med flottans kassationsstämpel, klinga med P-stämpel, 77 cm
2000 SEK 1500 SEK
351 HUGGARE
svensk, m/1856, balja, 74 cm; baljan något krympt. Scabbard short
1000 SEK 1275 SEK
352 HUGGARE, 2 st
svenska, m/1856, en med P-stämplad klinga, 72 cm, en med balja, 75 cm
2000 SEK 2700 SEK
353 HUGGARE
svensk, m/1856, baljans hake märkt 26R, 72 cm
1000 SEK 1500 SEK
354 FASKINKNIV
svensk, m/1848, Johan Svengren Eskilstuna, handrem, balja, bärläder, 58 cm
1500 SEK 2000 SEK
355 FASKINKNIV
svensk, m/1848, handrem, balja, 56 cm
1000 SEK 2000 SEK
356 FASKINKNIV och HUGGARE
svensk, m/1848, balja, 58 cm, resp. svensk, m/1856, balja, 73 cm
2000 SEK 3200 SEK
357 HUGGARE
svensk, m/1851 för flottan, GE Svalling Rosenfors, balja, 72 cm
1500 SEK 2000 SEK
358 HUGGARE
svensk, m/1851 för flottan, E Svalling Eskilstuna, balja, 72 cm
4000 SEK Not Sold
359 SJÖOFFICERSSTICKERT
empire, fäste och balja med förgylld dekor, klinga med etsad dekor, 46,5 cm. One mother of pearl-gripplate and one scabbardring missing
8000 SEK 28000 SEK
360 SJÖOFFICERSSTICKERT
empire, fäste och balja med förgylld dekor, 32 cm
12000 SEK 26000 SEK
361 SJÖOFFICERSSTICKERT
rysk, klinga med etsad dekor och dubbelörn samt text, 40 cm
10000 SEK 22000 SEK
362 SJÖOFFICERSSTICKERT
1800-talets senare hälft, mässingsfäste, benkavel, klinga med etsad dekor, balja, 42 cm; kaveln med liten skada, kedja saknas. Grip with small damage, chain missing
3000 SEK 6000 SEK
363 STICKERT
italiensk, m/1929 för sjökadett, mässingsmontering, klinga märkt G Gilardoni Milano samt nr 402, 33 cm
10000 SEK Not Sold
364 STICKERT
svensk, m/1930 för flygvapenofficer, 33 cm
2500 SEK 4200 SEK
365 STICKERT
bulgarisk, 1930-tal, för befäl vid militär arbetstjänst, mässingsmontering, klinga märkt Puma Solingen, 37 cm. Grip with minor damage
12000 SEK 12000 SEK
366 STICKERT
bulgarisk, 1930-tal, för ungdomsledare, klinga med text, 36,5 cm
12000 SEK 12000 SEK
367 DOLK
turkisk, tidigt 1900-tal, för officer, mässingsmontering, klinga med inskription, 34 cm
2500 SEK 6000 SEK
368 DIRK
skotsk, omkring 1900, silvermontering, balja med bestick, 44 cm
3000 SEK 9000 SEK
369 BAJONETT
amerikansk, Chicopee Mass 1870, 63 CM
2000 SEK 3700 SEK
370 SABELBAJONETT
tysk, m/1871, parerstång märkt 103.R 10 14, klinga märkt Alex. Coppel Solingen 74, 59,5 cm
1500 SEK 2500 SEK
371 BAJONETT
svensk, försöksmodell/1896, EJ AB, balja, 45 cm
5000 SEK 10000 SEK
372 BAJONETTER, 2 st
svenska, m/1914 för kavalleriet, 46 cm, resp m/1915 för flottan, 63,5 cm, stålbaljor
1500 SEK 3200 SEK
373 BAJONETT
svensk, m/1716, klinga med kronstämpel, 70 cm
4000 SEK 5500 SEK
374 HYLSBAJONETTER, 2 st
svenska, m/1851 för flottan, 1858, 1854 nr 151, 55,5 cm
1500 SEK 3200 SEK
375 FLINTLÅSKARBIN
svensk, närmast lik m/1767 för kavalleriet, mässingsbeslag, märkt nr 9, 119,5 cm; låsets inpassning i stocken något felaktig, laddstocken senare, karbinstång saknas
6000 SEK 9500 SEK
376 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, reparationsmodell tidigt 1800-tal, lås märkt Potzdammagaz, pipa med Birminghams kontrollstämpel, mässingsbeslag, 142 cm; laddstock saknas. Ramrod missing
4000 SEK 5500 SEK
377 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, 1805 års reparationsmodell, 149 cm
4000 SEK 5000 SEK
378 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, reparationsmodell 1805, 146,5 cm
5000 SEK 6000 SEK
379 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, reparationsmodell 1815, stock med märkning 1817, 146,5 cm; stocken renoverad. Stock restored
3000 SEK 4700 SEK
380 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, m/1815, Huskvarna faktori, nr 18, 146 cm; laddstocken senare
4000 SEK 3700 SEK
381 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, m/1826 för jägare, Carl Gustafs stad, kolvkappa märkt nr 80, 131 cm; låsets varhake samt laddstocken senare
4000 SEK 3000 SEK
382 FLINTLÅSSTUDSARE
svensk, m/1815-20 för jägare, Norrtälje faktori, 114 cm; stocken renoverad. Stock restored
7000 SEK 13000 SEK
383 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1833 för flottan, pipa märkt nr 172, 127 cm; smärre kompletteringa, skador. Damages
2500 SEK 2500 SEK
384 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, Whitelocks försöksmodell 1838 med underliggande lås, Huskvarna faktori, nr 396, 147 cm
6000 SEK 7500 SEK
385 TÄNDNÅLSGEVÄR
ca 1860-70, stämplat J.V. Svensson, stock och pipa från gevär m/1860, 139 cm
10000 SEK 15000 SEK
386 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 83, stock med datering 1858, 123 cm
6000 SEK 6000 SEK
387 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 146, stock med datering 1858, 123 cm
5000 SEK 6000 SEK
388 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1815-45, nr 63, 147 cm
2000 SEK 2700 SEK
389 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1815-45, Norrtälje faktori, nr 360, 147 cm
2000 SEK 2700 SEK
390 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1845, Carl Gustafs stad 1851, nr 1303, 146 cm
4000 SEK 16000 SEK
391 KADETTGEVÄR
svensk, m/1845 med slaglås, Huskvarna faktori 1846, nr 29, 123 cm, bajonett nr 180, 53,5 cm
5000 SEK 4500 SEK
392 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1815-49, nr 53, 146 cm; laddstock saknas, mindre skador. Ramrod missing, small damages
2000 SEK 1500 SEK
393 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1857, Minie, Carl Gustafs stad 1859, nr 1071, 134,5 cm; rostskador. Rustdamages
2500 SEK 2000 SEK
394 MUSKEDUNDER
svenskt, för flottan, ändrat till slaglås enligt 1845 års förordning, pipa och beslag av mässing, nr 40, 95 cm; en skruv till kolvkappan saknas. One screw missing
25000 SEK 18000 SEK
395 RELINGSPISTOL MED SLAGLÅS
svensk, 1800-talets mitt, von Sydows modell för flottan, nr 26, kolvkappan märkt 46. 103 cm
15000 SEK 19000 SEK
396 FLINTLÅSGEVÄR
s.k subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, Tower, 139 cm, pipa 99 cm; svensk stock, laddstocken senare. Swedish stock, ramrod later
4000 SEK 4700 SEK
397 SLAGLÅSSTUDSARE
tysk, m/1838 för hertigen av Schamburg-Lippes livgarde, lås märkt Crauze in Hertzberg, kolvlådslock i stål med gravyr av Schamburg-Lippes vapen samt nr 28, damaskerad pipa. 117 cm, snälltryck defekt, double set trigger not working, Proveniens: Brukad av jägmästare, Torstuna häradsallmänning, Uppland
10000 SEK 16000 SEK
398 SLAGLÅSSTUDSARE
tysk, m/1838 för hertigen av Schamburg-Lippes livgarde, lås märkt Crauze in Hertzberg, kolvlådslock i stål med gravyr av Schamburg-Lippes vapen samt nr 30, damaskerad pipa. 117 cm, laddstock saknas, smärre skador, ramrod missing, small damages. Proveniens: Brukad av jägmästare, Torstuna häradsallmän
8000 SEK 12000 SEK
399 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
norskt, m/1849-55, nr 822, kolvkappa märkt S.M.C.B.27, 125,5 cm
6000 SEK 8000 SEK
400 KADETTGEVÄR
med knallpillerlås, pipa märkt Waenzel B, 114,5 cm
5000 SEK 5000 SEK

« Föregående sida(Prev page) | Nästa sida(Next page)» (Nu visas(301-400 av totalt 562)