Höstauktion den 13 november 2006
« Föregående sida(Prev page) | Nästa sida(Next page)» | (Nu visas 201-300 av totalt 428)

(Lot No)
Utropspris
203 HUGGARE
rysk, troligen för fångvården, mässingsfäste, klinga märkt med krona och nr 180, balja, längd 59,5 cm
3500 SEK 3600 SEK
204 HUGGARE
rysk, m/1853, läderbalja med mässingsbeslag
2500 SEK 7200 SEK
205 SJÖOFFICERSSTICKERT
rysk typ, omkring 1900, längd 35 cm, balja; benkaveln med spricka. Grip with cracks
2000 SEK 11000 SEK
206 STICKERT
svensk, m/1930-52 för officer vid flygvapnet, fäste och baljbeslag av förgylld mässing, knapp med tre kronor
1500 SEK 2700 SEK
207 OFFICERSSABEL
preussisk, 1800-talets senare hälft, mässingsfäste märkt 7.A.F.15 7A, etsad klinga med preussiska örnen samt krönt FR, totallängd 100, klinglängd 86 cm; smärre skador och slitage. Minor damages, worn
1500 SEK 1000 SEK
208 OFFICERSSABEL
turkisk, omkring 1900, mässingsfäste, etsad klinga med dekor av stjärna samt halvmåne, stålbalja, totallängd 88, klinglängd 73 cm; baljans munbleck saknas, smärre skador. Damages, worn
2000 SEK 2000 SEK
209 OFFICERSSABLAR, 2 st
schweiziska, m/1899 för infanteriet, en bruks- och en paradsabel, stålbaljor, portepéer
3000 SEK 7500 SEK
210 BARNSABEL
omkring 1900, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, förnicklad balja, längd 63 cm; mindre skador. Minor damages
1500 SEK 13000 SEK
211 DRÄKTVÄRJA-PILLOWSWORD
ca 1660, järnfäste med genombruten parerplåt, kavellindning av järntråd, totallängd 105, klinglängd 90 cm; lindningen med skador. Linning with damages
7000 SEK 7000 SEK
212 DRÄKTVÄRJA-PILLOWSWORD
ca 1660, förgyllt fäste med filigranarbete av silver, kavellindning av silver, genombruten klinga, totallängd 91, klinglängd 80 cm; mindre rostskador. Minor rust damages
15000 SEK 38000 SEK
213 DRÄKTVÄRJA
omkring 1700, stålfäste med silverdekor, totallängd 80, klinglängd 65 cm; kaveln ej ursprungligt tillhörande. Later grip
3000 SEK 2500 SEK
214 DRÄKTVÄRJA
ca 1730-40, förgyllt fäste, klinga med förgylld dekor samt märkt FREDERICO PICHINIO/FRANCISCO PICHINIO, totallängd 99, klinglängd 82 cm
8000 SEK 13000 SEK
215 OFFICERSVÄRJA
ca 1730-40, förgyllt fäste, klinga med blodränna och etsad dekor, totallängd 97, klinglängd 81 cm; senare lindning. Grip bound later
6000 SEK 8000 SEK
216 VÄRJA
1700-talets mitt, förgyllt mässingsfäste, totallängd 90, klinglängd 73,5 cm; senare kavellindning. Later grip bound
3000 SEK Not Sold
217 DRÄKTVÄRJA
1700-talets mitt, förgyllt fäste med reliefdekor, klinga med etsad dekor, totallängd 95, klinglängd 80 cm; senare lindning. Grip bound later
4000 SEK 5000 SEK
218 DRÄKTVÄRJA
förgyllt fäste med rokokodekor, 1700-talsklinga med etsad dekor bl.a 1515, totallängd 100, klinglängd 82,5 cm
4000 SEK 9500 SEK
219 DRÄKTVÄRJA
rokoko, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, totallängd 91, klinglängd 76,5 cm; baksidan med senare märkning. Backside of hilt with later markings
2000 SEK 3600 SEK
220 DRÄKTVÄRJA
rokoko, mässingsfäste, totallängd 81, klinglängd 68 cm
2000 SEK 2100 SEK
221 DRÄKTVÄRJA
rysk, ca 1770-80, stålfäste med inläggningar samt stålfasetter, klinga med etsad dekor, totallängd 90,5, klinglängd 75 cm; fästet med smärre defekter. Hilt with small damages, for a similar small sword see "Fine arms from Tula", page 100, figure 99 in the Hermitage S:t Petersburg
20000 SEK 60000 SEK
222 KARABELA
polsk typ, klinga 16-1700-tal, senare fäste av silver, kavelplattor av hjorthorn, totallängd 88, klinglängd 76 cm
8000 SEK 15000 SEK
223 STUDENTVÄRJA
omkring 1800, förgyllt fäste, äldre klinga med genombruten och förgylld blodränna, totallängd 91, klinglängd 77 cm
1500 SEK 2600 SEK
224 STUDENTVÄRJA
svensk, tidigt 1800-tal, förgyllt fäste, parerplåt med Östergötlands landskapsvapen, äldre klinga med etsad dekor, totallängd 95, klinglängd 78,5 cm
1200 SEK 1600 SEK
225 VÄRJA
svensk, ca 1830, förgyllt fäste, kavel med pärlemorplattor, knapp med ametist, klinga med etsad och förgylld dekor signerad Liljedahl Stockholm, halv balja med doppsko, totallängd 93, klinglängd 79 cm; smärre rostskador
10000 SEK 18000 SEK
226 ÄMBETSMANNAVÄRJA
svensk, 1810-tal, förgyllt fäste med pärlemorplattor, etsad och förgylld klinga med spår av blånering samt Karl Johans monogram under kronprinskrona, balja, totallängd 96, klinglängd 82 cm; en halv pärlemorplatta saknas. Mother of pearl incomplete
3000 SEK 3600 SEK
227 ÄMBETSMANNAVÄRJA
svensk, 1800-talets senare hälft, förgyllt fäste och baljbeslag, totallängd 87, klinglängd 75 cm; kavelplattor saknas. Grip plates missing
1500 SEK 3200 SEK
228 ÄMBETSMANNAVÄRJA
empire, förgyllt fäste, klinga med mot fästet blånerad och förgylld dekor, totallängd 95, klinglängd 83 cm
2000 SEK 3200 SEK
229 ÄMBETSMANNAVÄRJA
svensk, empire, förgyllt fäste och beslag, kavel med pärlemor, parerplåt med tre kronor, balja och portepé, totallängd 88, klinglängd 76 cm; baljan med skador
2500 SEK 4200 SEK
230 ÄMBETSMANNAVÄRJA
svensk, omkring 1900, förgyllt fäste och beslag, kavel med pärlemor, klinga märkt E Svalling, Eskilstuna, balja, totallängd 95,5, klinglängd 80 cm
2000 SEK 4000 SEK
231 ÄMBETSMANNAVÄRJA
tidigt 1900-tal, förgyllt fäste med påvliga vapnet, klinga med etsad dekor, balja samt bäranordning, totallängd 95,5, klinglängd 81 cm. Proveniens: Påvlige kabinettskammarherren mm friherre Gustaf Armfelt
3000 SEK 8200 SEK
232 MAGNATSABEL
ungersk, 1800-tal, förgyllt fäste med rik reliefdekor, klinga med etsad dekor, sammetsklädd balja med förgyllda beslag, totallängd 91, klinglängd 75,5 cm; liten dekorblomma på baljan saknas. One small decoration element on scabbard missing
20000 SEK 21000 SEK
233 HIRSCHFÄNGARE
1700-talets mitt, förgyllt mässingsfäste, etsad klinga med förgylld dekor, längd 69 cm; klingan med hack, smärre skador. Blade with minor damages, one rivet head missing
4000 SEK 7000 SEK
234 HIRSCHFÄNGARE
1800-talets mitt, totallängd 68, klinglängd 55 cm; en kavelplatta saknas. One staghorn plate missing
1200 SEK 1800 SEK
235 HIRSCHFÄNGARE
troligen svensk, 1700-talets mitt, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, längd 60 cm; kedja saknas. Chain missing
2000 SEK 2500 SEK
236 HIRSCHFÄNGARE
svensk, omkring 1900, för jägmästare, fäste med spegelmonogram PS, klinga märkt E Svalling Eskilstuna, balja, längd 59 cm; baljan med skador
2500 SEK 4800 SEK
237 ORDENSVÄRJA
amerikansk, Knight of Pythias, fäste med FCB (Friendship, Charity, Brotherhood) och UR (Uniform Rank), etsad klinga märkt THE PETTIBONE, totallängd 89, klinglängd 71 cm; namn på klingan bortslipat
1800 SEK 2600 SEK
238 RYTTARPISTOLER, 1 par
omändrade till slaglås, sent 1600-tal, lås märkta MAGAZIN ROYAL I THIOLIERE, järnbeslag, stock av valnöt, pipa med stämpel samt fransk lilja, längd 55,5 cm; smärre skador. Minor damages
20000 SEK 57000 SEK
239 PISTOL
omändrad till slaglås, m/1717 för livskvadronen, låsbleck märkt Jönkiöping, mässingsbeslag, gustaviansk förkortning, längd 48 cm
10000 SEK 20000 SEK
240 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par
svenska, m/1738 för kavalleriet, lås med smedstämpel IB samt R, pipor stämplade NT, Norrtälje faktori, stockar av björk med märkning L 17; senare laddstockar, obetydliga skador
40000 SEK 40000 SEK
241 KAVALLERIPISTOL
med flintlås, dansk-norsk, ca 1740, järnbeslag, stock av bok, totallängd 52, piplängd 33,4 cm; senare laddstock, slitage, skador
10000 SEK 23000 SEK
242 KAVALLERIPISTOL
med flintlås, dansk-norsk, m/1722, mässingsbeslag, stock av bok, totallängd 50, piplängd 33 cm; eldstål ej ursprungligt, senare laddstock
8000 SEK 9000 SEK
243 FLINTLÅSPISTOL
17-1800-tal, pipa från kavalleripistol m/1704, mässingsbeslag, tumplåt med text Nils Ander, längd 51 cm; låsskruvar samt laddstock senare
5000 SEK 5000 SEK
244 STUDSARPISTOL
med flintlås, svensk, m/1807 för kavalleriet, pipa med stämplar
6000 SEK 7000 SEK
245 STUDSARPISTOL
med flintlås, svensk, m/1820 för kavalleriet, Carl Gustafs stad, nr 2221
8000 SEK 12500 SEK
246 FLANKÖRPISTOL
med flintlås, svensk, m/1820 för kavalleriet, Carl Gustafs stad, beslag med kronstämpel, kammare stämplad med tre kronor
8000 SEK 12000 SEK
247 STUDSARPISTOL
med flintlås, svensk, m/1820, pipa märkt H Huskvarna faktori; smärre skador
4000 SEK 7700 SEK
248 FLINTLÅSPISTOL
svensk, m/1738-1820 för kavalleriet, låsbleckets stjärt med krönt S
5000 SEK 12000 SEK
249 FLINTLÅSPISTOL
svensk, m/1738-1820 för kavalleriet, kolvkappa märkt 1/63 (första skvadronen nr 63)
5000 SEK 9200 SEK
250 FLINTLÅSPISTOL
svensk, m/1738-1820, kolvkappa märkt 4/23 (Livgardet till häst, 4:e skvadronen, nr 23); varbygeln med bräcka samt senare skruv
3500 SEK 6500 SEK
251 FLINTLÅSPISTOL
m/1738-1820; hanen omfilad, senare överläppsskruv och eldstål
2500 SEK 4200 SEK
252 FLINTLÅSPISTOL
svensk, m/1738-1820, kolvkappa märkt 2/13 (Livgardet till häst, 2:a skvadronen, nr 13); näsband samt främre delen av framtstocken saknas, skador
2000 SEK 3500 SEK
253 STUDSARPISTOL
civil ändring till slaglås, m/1820, Carl Gustafs stad, nr 327; smärre stockskador
2500 SEK 3500 SEK
254 RESERVDELSPISTOL
pipa, kolvkappa och varbygel till pistol m/1738
1500 SEK 4200 SEK
255 FLANKÖRPISTOL
med slaglås, svensk, m/1820-57, nr 32, löskolv märkt 32; ytrenoverad, skador, lagningar
3500 SEK 5200 SEK
256 STUDSARPISTOL
med slaglås, svensk, m/1850, Huskvarna nr 499, nummerriktig löskolv, stock samt löskolv märkta 6R 35 No 53, laddstock
5000 SEK 12000 SEK
257 FLANKÖRPISTOL
med slaglås, svensk, m/1850, Carl Gustafs stad, 1853 nr 1060
3000 SEK 5500 SEK
258 STUDSARPISTOL
med slaglås, svensk, m/1850, Carl Gustafs stad, 1852 nr 823, stock märkt 5R L:S No 57; kolvkappans ring saknas
3000 SEK 2600 SEK
259 FLANKÖRPISTOL
med slaglås, svensk, m/1850, Carl Gustafs stad, 1856 nr 1962; varbygeln med extra hål, skruv saknas
2000 SEK 3000 SEK
260 SLAGLÅSPISTOL
svensk, 1833 års förändringsmodell för flottan; senare bälthake, lagningar, skador
2000 SEK 3700 SEK
261 SLAGLÅSPISTOL
svensk, m/1845 för flottan, pipa märkt H Huskvarna faktori, flottans kassationsstämpel
3000 SEK 4700 SEK
262 SLAGLÅSPISTOL
svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 58, flottans kassationsstämpel
5000 SEK 5000 SEK
263 SLAGLÅSPISTOL
svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori nr 1198
4000 SEK 5500 SEK
264 SLAGLÅSPISTOL
svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori nr 843; bälthaken avbruten
3000 SEK 3000 SEK
265 FLINTLÅSPISTOL
1800-tal, europeisk tillverkning, stock av valnöt, längd 38 cm
2500 SEK 4200 SEK
266 SLAGLÅSPISTOL
rysk, m/1848 för kavalleriet, pipans kammare med rysk dubbelörn samt 1854, längd 40 cm; renoverad. Restored
7000 SEK 8200 SEK
267 SLAGLÅSPISTOL
omändrat från flintlås, av fransk typ, längd 37 cm; laddstock saknas, skador. Ramrod missing, damages
1500 SEK 2200 SEK
268 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, m/1775, piplängd 104,5 cm; något kortad, laddstock saknas, senare svärtad stock, smärre skador
4000 SEK 4500 SEK
269 FLINTLÅSGEVÄR
potzdammlås, pipa med Birminghams kontrollstämpel, svärtad stock, totallängd 142, piplängd 103 cm; överläppen med skruv senare, stocken med lagning. Jaw and jawscrew later, stock with repair
5000 SEK 4500 SEK
270 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, m/1799; laddstocken ej tillhörande
4000 SEK 7200 SEK
271 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, reparationsmodell 1811 med lås och bajonett m/1762, totallängd 149, piplängd 110 cm; varhake samt rembygel saknas
5000 SEK 6200 SEK
272 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, reparationsmodell 1811 med lås m/1762, totallängd 146, piplängd 107 cm; laddstock saknas
4500 SEK 6000 SEK
273 FLINTLÅSGEVÄR
svenskt, m/1815, Norrtälje faktori, längd 146 cm; kolvhalsen med smärre spricka
4500 SEK 6500 SEK
274 FLINTLÅSSTUDSARE
svensk, m/1815-20 för infanterijägare; rembygel, laddstock samt halva eldstålsfjädern saknas, skador
4000 SEK 4700 SEK
275 PISTOLKARBIN
svensk, m/ca 1807, helwigsmodell, lås märkt B, stock märkt 11; eldstålsfjäder saknas
8000 SEK 10000 SEK
276 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1815-45, Norrtälje faktori, stock med datering 1834; rembyglar saknas
3000 SEK 2500 SEK
277 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1853, nr 593
4000 SEK 5500 SEK
278 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1854, nr 236, flottans kassationsstämpel
3500 SEK 4200 SEK
279 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1853, nr 347, flottans kassationsstämpel
3500 SEK 2700 SEK
280 JÄGARSTUDSARE
svensk, m/1840-48, Carl Gustafs stad, nr 201; sprintbrickornas skruvar ersatta, smärre skador
5000 SEK 11000 SEK
281 MINIEGEVÄR
svenskt, m/1855, PJ Malherbe & Cie a Liege
4000 SEK 5700 SEK
282 MINIEGEVÄR
svenskt, m/1857, Huskvarna faktori, 1858 nr 1307
4000 SEK 8200 SEK
283 MINIEGEVÄR
svenskt, m/1855, tillverkat av PJ MALHERBE & CIE A LIEGE, med bajonett
3000 SEK 6700 SEK
284 MINIEGEVÄR
svenskt, m/1855, tillverkat av PJ MALHERBE & CIE A LIEGE, flottans kassationsstämpel; laddstock saknas. Ramrod missing
2500 SEK 2000 SEK
285 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, m/1860, Huskvarna faktori, 1863 nr 328
2500 SEK 2700 SEK
286 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, med lås av Gernandts konstruktion, pipa märkt med krönt C (Carl Gustafs stad), nr 286
10000 SEK 10000 SEK
287 SLAGLÅSGEVÄR
svenskt, med lås av Whitelocks försöksmodell 1838 med underliggande lås, Huskvarna faktori, nr 280
10000 SEK 10000 SEK
288 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, 1858 nr 393
5000 SEK 6500 SEK
289 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
svenskt, m/1851 för flottan, 1854, nr 295, flottans kassationsstämpe
4000 SEK 5700 SEK
290 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
svenskt, m/1851 för flottan, 1854, nr 189, flottans kassationsstämpe; smärre stockspricka
3500 SEK 3700 SEK
291 KAMMARLADDNINGSGEVÄR
norskt, Kongsberg, nr 1947, kolv märkt ROMSDAL, kolvkappa märkt IMC C82, längd 141 cm; smärre skador
4000 SEK 5000 SEK
292 TAPPSTUDSARE
norsk, m/1851, förändringsmodell från skidlöparstudsare m/1711-1841, nr 2449, avsedd för sabelbajonett, totallängd 94, piplängd 55,5 cm
20000 SEK 32000 SEK
293 SLAGLÅSSTUDSARE
tysk, 1800-talets mitt, för Schaumburg-Lippes livgarde, lås signerat Crause in Hertzberg, stock av valnöt, kolvdosa med Schaumburg-Lippes vapen, längd 117 cm, tillhörande bajonett 50 cm, studsaren och bajonetten märkta 6; läderbaljan defekt
10000 SEK 23000 SEK
294 SLAGLÅSGEVÄR
ryskt, lås märkt Thula 1846, mässingsbeslag, kolvkappa med rysk dubbelörn samt märkt 2 nr 27, totallängd 133, piplängd 94 cm; renoverad, lagningar, smärre kompletteringar. Restored, repaired
5000 SEK 8500 SEK
295 FLINTLÅSGEVÄR
svensk, reparationsmodell 1815, lås märkt POTZDAM MAG
4000 SEK 3700 SEK
296 FLINTLÅSGEVÄR
omkring 1800, pipa med Birminghams kontrollstämplar, stock av björk, totallängd 141, piplängd 100 cm
4000 SEK 4200 SEK
297 FLINTLÅSGEVÄR
sent 1700-tal, pipa med Birminghams kontrollstämplar, mässingsbeslag, stock av bok, totallängd 146, piplängd 106,5 cm
4000 SEK 4700 SEK
298 FLINTLÅSGEVÄR
sk subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, Tower, med bajonett, totallängd 138, piplängd 99,5 cm; laddstock saknas, smärre skador. Ramrod missing, minor damages
7000 SEK 12500 SEK
299 FLINTLÅSGEVÄR
sk subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, med bajonett, längd 140 cm. Barrel 100 cm; laddstock samt en rörka saknas, smärre skador. Ramrod and one ramrodpipe missing, small damages
6000 SEK 11000 SEK
300 FLINTLÅSGEVÄR
sk subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, med bajonett, längd 139 cm. Barrel 99 cm; laddstock samt en rörka saknas, smärre skador. Ramrod and one ramrodpipe missing, small damages
6000 SEK 10500 SEK
301 FLINTLÅSGEVÄR
sk subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, lås märkt TOWER, svensk stock, totallängd 138,5, piplängd 99 cm; rembyglar samt näsbeslag saknas, kolvhalsen med sköldformad urgröpning
4000 SEK 6500 SEK
302 SLAGLÅSGEVÄR
ändrat från flintlås, sk subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, lås märkt TOWER, totallängd 139, piplängd 100 cm
3000 SEK 4500 SEK

« Föregående sida(Prev page) | Nästa sida(Next page)» (Nu visas(201-300 av totalt 428)