Objekt(Lot No) 332 - HIRSCHFÄNGARE

svensk, 1700-talets första hälft, troligen för officer vid artilleriet, förgyllt mässingsfäste, kavellindning av koppartråd, klinga med etsad dekor märkt Stockholm samt med lilla riksvapnet, 75,5 cm. Jämför liknande exemplar i Armemusei vänners Meddelande XII 1951 sid 107: officershirschfängare Allerums kyrka Malmöhus län
Utropspris(Estimate): 20000 SEK |  Pris(Price) 50000 SEK