Objekt(Lot No) 398 - SLAGLÅSSTUDSARE

tysk, m/1838 för hertigen av Schamburg-Lippes livgarde, lås märkt Crauze in Hertzberg, kolvlådslock i stål med gravyr av Schamburg-Lippes vapen samt nr 30, damaskerad pipa. 117 cm, laddstock saknas, smärre skador, ramrod missing, small damages. Proveniens: Brukad av jägmästare, Torstuna häradsallmän
Utropspris(Estimate): 8000 SEK |  Pris(Price) 12000 SEK