Objekt(Lot No) 403 - KANON

eldrör i gjutjärn, 1600-tal, vikt ca 1800 kg kaliber ca 15 cm, längd ca 310 cm sannolikt. Proveniens Från det vid Dalarö sjunkna regakskeppet Äpplet/Riksäpplet, kanonerna togs upp ur vattnet 1870. Från samma år ingick de i Hazelius samlingar på Drottninggatan. Förvärvades till Nordiska Museets samlingar 1884. 1886 placerades de på Skansen
Utropspris(Estimate): 5000 SEK |  Pris(Price) 42000 SEK