Objekt(Lot No) 419 - FÖREMÅLSGRUPP

svensk, uniformsvärja för officer, fäste av modell för sjöartillerikåren, benkavel, fäste och baljbeslag med rester av förgyllning, 82 cm, klinga 70 cm; bicorn för sjöofficer; 1 par epåletter för kaptenlöjtnant vid flottan; dokument 2 st; förstorat porträttfoto (efter dagerrotyp 1850-tal); baljan med läderskada. Scabbard with damage. Proveniens: Kaptenlöjtnant vid Kgl flottan, Carl Ludvig Carlström 1801-1887, kommendant på Carlstens fästning, riddare av Svärdsorden
Utropspris(Estimate): 12000 SEK |  Pris(Price) 13000 SEK